طلا کاری و کاشیکاری گنبد مقام حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه در مسجد سهله

 

مهندس ضیا مجید الصائغ رئیس بخش مهندسی در آستان مقدس عباسی از آغاز پروژه طلاکاری و کاشیکاری گنبد مقام حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، با استفاده از دانش روز مهندسی همراه با حفظ اصول اسلامی خبر داد.

وی در این باره گفت: کادر مهندسی و فنی وابسته به آستان مقدس عباسی، کادری با تجربه در امر ترمیم، تعمیر، اجرای روکش های طلایی برای گنبدها و گلدسته ها می باشد و پروژه های به اتمام رسیده ما مانند طلاکاری گلدسته های آستان مقدس عباسی و گلدسته های حرم حضرت سید محمد فرزند امام هادی علیه السلام و گنبد مقام صاحب الزمان ارواحنا فداه در کربلای معلی و قسمتی از کار گنبد امیرالمومنین علیه السلام، بیانگر این حقیقت است که سطح کاری کادر بومی عراق در حد بین المللی است.

مهندس الصائغ ضمن اشاره به حفظ شکل و شمایل قدیمی این گنبد در پروژه کلی توسعه مسجد معظم سهله ادامه داد: مقام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه، یکی از هفت مقامی است که در مسجد سهله قرار دارند.

وی افزود: این مقام در میان ضلع جنوبی مسجد سهله واقع شده و دارای گنبدی بقطر 11,48متر و ارتفاع 12 متر از بیرون بوده و ارتفاع آن از داخل مقام به 8,85متر است. 

رئیس بخش مهندسی آستان مقدس عباسی گفت: در مرحله اول، یک سازه آهنین فلزی و به صورت مشبک دور تا دور این گنبد ساخته و نصب می شود و سپس آن را با مخلوط سیمان و ماسه جهت حفاظت از سازه فلزی در مقابل رطوبت می پوشانیم و بعد از ثن  روکش کاری را با استفاده از کاشی های معرق و طلاکاری کربلایی آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: در این گنبد مقدار 21 کیلوگرم طلا برای روکش 80 متر مربع و 200 متر مربع نیز از کاشی ممتاز کربلایی از نوع معرق که 30 درصد طلا کاری شده، استفاده می شود.

شایان ذکر است کاشی کربلایی دارای ابعاد و زوایایی متساوی، عایق از رطوبت و عدم جذب آب و دارای رنگهای مختلف و چشم نواز ی می باشد که از لحاظ استحکام نیز در نوع خود کم نظیر است.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input