واکنش «سازمان جهانی دیده بان حقوق شیعیان» به احکام صادره از سوی دادگاه های عربستان

 

«سازمان جهاني ديده بان حقوق شيعيان» (شيعه رايتس واچ)، با صدور بيانيه اي از مقامات عربستان سعودي خواست تا عدالت را محور اساسي در احکام دادگاه ها قرار دهند و در باره ي احکامي که اخيرا عليه شيعيان اين کشور صادر شده، تجديد نظر کنند.

در اين بيانيه که نسخه اي از آن به دست خبرگزاري شيعه ويوز رسيده، آمده است:

اخيرا  با بهانه هايي واهي همچون تاسيس احزاب سياسي در داخل عربستان، براي 4 تن از معترضان حکم اعدام صادر شده، که از نظر اين سازمان احکام اينچنيني، هتک حرمتي خطرناک و مغاير با همه تعهدات و پيمان هاي بين المللي است.

اين بيانيه افزود: از سوي ديگر، اين احکام با تعاليم دين مبين اسلام، که بر آزادي بيان، عدم نفرت پراکني و عدم اجبار مردم به قبول اعتقاد و يا افکار ديگران تاکيد دارد؛ در تناقض است.

شيعه رايتس واچ ادامه داد: به گفته منابع رسمي عربستان سعودي، يک دادگاه کيفري در رياض حکم اعدام 4 تن از شيعيان را با ادعاي جاسوسي براي يکي از کشور هاي حوزه خليج فارس، صادر کرده است که با توجه به روش تحقيق و شکنجه وحشيانه ي متهمان و اخذ اعترافات دروغين از آنان؛ اين احکام مشروعيت لازم را ندارند.

سازمان جهاني ديده بان حقوق شيعيان، در بيانيه خود افزود: اينک ماهيت تکفيري و تبعيض و نژاد پرستي در کشور عربستان سعودي واضح تر از هر زمان ديگري شده است، چرا که صد ها تن از عناصر تروريستي و کساني که عضويت آن ها در گروه هايي تروريستي مانند داعش و القاعده به صورت يک شغل بوده، مورد عفو و تحت پوشش اجتماعي قرار مي گيرند، ولي معترضان و فعالان سياسي شيعه به اشد مجازات محکوم مي شوند.

شيعه رايتس واچ، در پايان بيانيه خود ضمن تاکيد بر ضرورت تجديد نظر در باره احکام صادره از دادگاه هاي عربستان سعودي، تاکيد کرد:  سياست اعدام و تسويه حساب هاي شخصي عليه فعالان شيعه، هيچ منفعتي براي اين حکومت ندارد و ادامه اين رفتارهاي خشونت آميز، پيامد هايي خطرناک در آينده خواهد داشت و شکاف هاي موجود بين مردم اين کشور را افزايش خواهد داد.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input