انتشار کتاب "نجف دروازه حکمت" از سوی سازمان یونسکو

 

یونسکو با تدوین کتابی تحت عنوان "نجف، دروازه حکمت" بر اهمیت معنوی و تربیتی این شهر در عراق تاکید کرد و ضرورت یاری این شهر به منظور حفظ هویت و نقش بی همتای آن برای میلیون ها تن از مؤمنان را یادآور شد.

سازمان یونسکو، در این کتاب خوانندگان را به شناخت تاریخ این شهر، سازمان دهی های مدنی آن، مهندسیِ معماری مذهبی و همچنین شخصیت های مهم و مراسمی که خیابان ها و بازار بزرگ آن را آکنده است، دعوت میکند.
این کتاب همچنین، توصیف های بی نظیری از کتابخانه ها و حوزه ها و مدرسه های متعدد و مشهور این شهر ارائه داده و تاکید کرده است که در این کتابخانه ها، گنجینه ای از کتاب های خطی نگهداری می شود و زمینه آموزش دین به شیوه ای فراهم شده است که گفتگو میان ادیان را ترویج می دهد و زنان را برای بهره مند شدن از آموزش هایی با کیفیت بالا، تشویق می کند.

کتابِ نجف، دروازه حکمت، نقش قبرستان این شهر را هم نادیده نمی گیرد، و آن ها را در شهرت این شهر دارای نقش می داند و می نویسد: در شمال و شمال غربی این شهر، قبرستان وادی السلام واقع شده است که یکی از بزرگ ترین قبرستان های جهان محسوب می شود. مسلمانانِ پیرو اهل بیت علیهم السلام، در سراسر جهان آرزو دارند که در این قبرستان، در جوار بارگاه امام علی علیه السلام به خاک سپرده شوند تا از نور و حکمت ابدی این امام همام، بهره مند شوند. به همین سبب، در یک روز معمولی، 200 پیکر در "سرداب" های این قبرستان به خاک سپرده می شوند، سرداب هایی که تا 50 پیکر، گنجایش دارند. قبرستان به گونه ای است که در نگاه معمولی، بی کرانه به نظر می رسد.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input