راه حل مشکل مسکن با توزیع رایگان زمین میان شهروندان

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی، از دولت های اسلامی خواست با توزیع رایگان زمین میان شهروندان مشکل مسکن را حل کنند.

این بنیاد در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری شیعه ویوز رسیده، آمده است: خدای منان نعمت های مختلف و متفاوتی را در اختیار انسان ها گذاشته، از جمله این فرصت را در اختیار انسان نهاده است که از تجربه های خویش و نیاکان و پیشینیان در زمینه های مثبت و منفی درس بیاموزد و عبرت گرفته و آن را به کار بندند.

این بیانیه ادامه داد: از دیگر نعمت هایی که خدای سبحان بر بندگان خود ارزانی داشته احیا و بهره برداری از زمین است تا از آن استفاده ببرند و از نظر اقتصادی و زیست محیطی آن را تامین کنند تا زمینه دوام زندگی عزتمندانه برای آنان فراهم آید.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی، با اشاره به استفاده های فراوانی که هر انسانی می تواند از زمین ببرد، تاکید کرد: ملت های متمدن قوانینی تصویب کرده اند که انسان را به بهره برداری از زمین تشویق می کند؛ قوانینی که پایگاه های مشترک بین دولت و جوامع بشری را تضمین کرده و زمینه های مناسبی را برای احیای زمین و استفاده از خیرات و منافع آن از سوی همگان مهیا می سازد.

این بنیاد حقوق بشری افزود: ما پس از تحقیق و بررسی مشکلاتی که جهان اسلام و جهان عربی با آن روبروست به این نتیجه رسیده ایم که برجسته ترین معضل ها و مشکلات در انحصار گرفته شدن زمین از سوی دولت هاست که استفاده از آن را با هدف اصلاح و بهره وری و احیای آن با کشت و زراعت یا احداث بنا به مردم واگذار نمی کنند؛ بلکه با بهانه های واهی و غیر کارشناسی قوانینی وضع کرده اند که مانع احیای زمین به وسیله مردم می شود. این وضعیت اثر و انعکاسی منفی بر اقتصاد عمومی این کشورها داشته و دارد.

از این منظر بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی از سران و دولت های ملت عرب و مسلمان خواسته به توزیع رایگان زمین میان شهروندان اقدام نمایند تا افراد یا گروه هایی که مایل به توسعه و رشد منابع اقتصادی، مانند: کشت و کار و رشد ثروت های دامی، پرورش ماهی و سایر برنامه های صنعتی، سرمایه گذاری و اسکان متناسب با سلامت محیط زیست و بهداشت دارند؛ کاری مفید صورت دهند. باشد که در این زمینه سنت ناب رسول خدا صلی الله علیه وآله زنده و حاکم شود، آنجا که فرمودند: «الأرض لله ولمن عمرها؛ زمین از آن خداست و کسی که آن را آباد کند.»

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی در پایان از مؤسسه ها و نهادهای اقتصادی و اقتصاددانانِ کشورهای اسلامی و عربی خواست تا برنامه ها و طرح های مناسب اقتصادی مناسبی ارائه دهند که منافع و مصالح شهروندان و اقتصاد عمومی را تأمین کند.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input