عفو بین الملل حکم اعدام فعال شیعه را محکوم کرد

 

سازمان عفو بین الملل به حکم اعدام تازه صادر شده یک فعال مدنی در عربستان سعودی واکنش نشان داد.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که «عبدالکریم الحواج» فعال شیعه اهل قطیف عربستان که  حکم اعدامش به دلیل اتهامات واهی مرتبط با اعتراضات ضد حکومتی در منطقه شرقیه این کشور، در روز دوشنبه از سوی یک دادگاه سعودی تایید شد، با اجرای قریب الوقوع این حکم روبروست.

این سازمان حقوق بشری، در بیانیه ای عنوان کرد: این جوان شیعه اعلام کرده است که در هنگام بازداشت که تنها شانزده سال داشته، تحت شکنجه شدید از وی اعتراف گرفته شده و وی جزو آخرین نمونه های روشن اقدامات سرکوبگرایانه شدید عربستان سعودی علیه مخالفان نظام این کشور است.

«لین معلوف» مدیر مطالعات سازمان عفو بین الملل در بخش خاورمیانه در این باره گفت: سرکوب شدید مخالفان از سوی حکومت عربستان حد و مرز نمی شناسد؛ از بازداشت کورکورانه و شکنجه در بازداشتگاه ها و محاکمه های ناعادلانه گرفته تا محکومیت «عبدالکریم الحواج» به اعدام، همه اینها به سخره گرفتن عدالت از سوی رژیم عربستان سعودی است.

وی از پادشاه عربستان خواست در این سرکوب ها ورود کند و دستور از سرگیری دوباره محاکمه معترضان  براساس معیارهای محاکمه عادلانه و بدون توسل به مجازات اعدام را صادر نماید.

سازمان عفو بین الملل در ادامه عنوان کرد: «عبدالکریم الحواج» در سال گذشته به دلیل جرایم واهی و به ادعای دست داشتن در اعتراضات ضد حکومتی در منطقه الشرقیه که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند و در حالی که فقط شانزده سال داشت، به اعدام محکوم شد.

براساس گزارش این سازمان، وی در هنگام بازجویی با شکنجه شدید روبرو شده و نسبت به قتل خانواه اش تهدید شده بود؛ موضوعی که در نهایت باعث شد وی به اتهامات واهی نسبت داده شده اعتراف کند.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input