رد ادعای هند در باره حق بد رفتاری با روهینگیایی ها

 

هند حق بدرفتاری با آوارگان روهینگیا را ندارد.

«بیل فریلیک» رئیس برنامه پناهندگی دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که عدم عضویت هند در کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد، به این کشور اجازه بدرفتاری با پناهندگان روهینگیا را نمی‌دهد.

«بیل فریلیک» با انتشار مقاله‌ای در سایت سازمان دیده‌بان حقوق بشر، ضمن محکوم‌کردن اظهارات «راجنات سینگ» وزیر کشور هند مبنی بر این که کشورش با اخراج پناهندگان روهینگیایی قوانین بین‌المللی را نقض نکرده است، این سوال را مطرح کرد که آیا عدم عضویت هند در کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه که در سال ۱۹۸۴ امضا شد، به مقامات این کشور حق شکنجه کسانی که در حمایت آن‌ها قرار دارند را می‌دهد؟ 

وی افزود: هند به خوبی می‌داند که برخی از قوانین بین‌المللی، عرف بین‌الملل هستند که مانعی برای ارتکاب برخی اقدامات می‌شود، حتی اگر حکومتی که مرتکب این اقدامات شده عضو آن کنوانسیون و تعهدنامه نباشند. 

گفتنی است، روز پنجشنبه گذشته، وزیر کشور هند مدعی شد که کشورش عضو کنوانسیون سازمان ملل متحد در ارتباط با پناهندگان که در سال ۱۹۵۱ امضا شده، نیست و با اخراج پناهندگان روهینگیایی هیچ یک از قوانین بین‌المللی را نقض نکرده است.  

دهلی‌نو در ماه آگوست گذشته اعلام کرد: این کشور قصد دارد همه پناهندگان روهینگیایی اعم از کسانی که نام آنها به عنوان پناهندگان سازمان ملل متحد ثبت شده است را اخراج کند. 

دیده‌بان حقوق بشر نام یک سازمان غیر دولتی بین‌المللی واقع در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا است که بر تحقیقات و پشتیبانی حقوق بشر مدیریت می‌کند؛ این سازمان دفترهایی نیز در بروکسل، لندن، مسکو، هنگ کنگ، لس آنجلس، سانفرانسیسکو، تاشکند، تورنتو و واشنگتن دارد.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input