سازمان بهداشت جهانی: شمار قربانیان دیفتری در یمن به ۵۳ نفر رسید

 

سازمان بهداشت جهانی، آمار قربانیان شیوع بیماری دیفتری در کشور جنگ‌زده یمن را ۵۳ نفر اعلام کرد.

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی، با اشاره به افزایش آمار قربانیان بیماری دیفتری در یمن که طی ماه‌های گذشته در این کشور شیوع پیدا کرده، اعلام کرد: تاکنون ۵۳ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. 

در گزارش این نهاد بین‌المللی آمده؛ پس از رصد و بررسی این بیماری در ۱۹ استان و ۱۳۲ شهر یمن، ۷۶۹ نفر مشکوک به ابتلای این بیماری شناسایی شدند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: استان «إب» در مرکز یمن و «حدیده» در غرب این کشور، بیشترین شیوع بیماری دیفتری را داشته است.

پیش از این نیز با شیوع  بیماری وبا از ماه آوریل سال جاری تاکنون نیز حدود ۲ هزار ۲۱۹ یمنی جان باخته و تعداد مبتلایان به این بیماری به مرز یک میلیون نفر رسیده است.

به گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۱۵ میلیون یمنی به دلیل تعطیلی مراکز پزشکی از خدمات بهداشتی محرومند. سه میلیون نفر نیز به دلیل ادامه جنگ، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و عدم جمع‌آوری زباله‌ها با خطر ابتلا به وبا مواجه هستند.

یادآور می‌شود، دیفتِری بیماری حاد باکتریایی دستگاه تنفسی است. 

این بیماری عفونی بسیار واگیردار بوده و باعث ایجاد غشایی کاذب در حلق و حنجره می‌شود. از عوارض آن گلودرد، تب، سرفه، و گرفتگی صدا است و در صورت وخامت، ناراحتی‌های قلبی، کلیوی و فلج دست و پا را موجب می‌شود. 

عامل دیفتری یک باکتری به نام کورینه‌باکتریوم دیفتری است که عموماً گلو را مبتلا می‌کند.

علائم مربوط به مشکلات تنفسی در دیفتری بعد از ۲ الی ۶ روز بروز کرده و در این مدت به صورت نهفته است.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input