عفو بین‌الملل جایزه «سفیر وجدان» را از رهبر میانمار پس گرفت

 

عفو بین الملل عالی ترین جایزه این سازمان را که پیش از این به «آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار اهداء شده بود از وی پس گرفت.

آنگ سان سوچی در سال ۲۰۰۹ میلادی برنده جایزه «سفیر وجدان» سازمان عفو بین الملل شده بود. این جایزه به افراد و گروه هایی اعطاء می شود که از نظر عفو بین الملل به رعایت حقوق بشر کمک کرده اند.

سازمان عفو بین الملل دلیل لغو جایزه آنگ سان سوچی را بی تفاوتی او نسبت به سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا از سوی ارتش میانمار عنوان کرده است.

پارلمان کانادا نیز در ماه سپتامبر سال جاری شهروندی افتخاری این کشور را از آنگ سان سوچی پس گرفته بود.

ارتش میانمار در تابستان سال گذشته در عملیاتی دست به سرکوب گسترده اقلیت روهینگیا در استان راخین زد. به دنبال این خشونت ها 720 هزار نفر از اعضای اقلیت روهینگیا مجبور به ترک میانمار شدند.

سازمان ملل متحد از عملیات ارتش میانمار به عنوان اقدام به نسل کشی یاد کرده و عفو بین الملل نیز اعلام کرده است که هزاران نفر در جریان عملیات ارتش میانمار در استان راخین کشته شدند.

پیش از این از آنگ سان سوچی که ۱۵ سال در میانمار در حصر خانگی به سر برده است به عنوان نماد دموکراسی خواهی یاد می شد ولی پس از به قدرت رسیدن وی و موضع گیری های او در مورد سرکوب اقلیت روهینگیا انتقادهای زیادی را در سطح جهانی بر انگیخت.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input