نامه گروه‌های حقوق بشری به گوترش درباره کودک‌کشی در یمن

 

 

سازمان «دیدبان حقوق بشر»، به همراه ۲۰ سازمان حقوق بشری دیگر، در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد از وی خواسته‌اند نام عربستان سعودی را در فهرست ناقضان حقوق کودکان در جنگ قرار دهد.

در حالی که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد، باید به زودی فهرست ناقضان حقوق کودکان در میدان‌های جنگ را منتشر کند، این گروه های حقوق بشری در نامه‌ای مشترک خواستار اضافه کردن نام عربستان سعودی، به دلیل کشتار کودکان در یمن، در این فهرست شدند.

بنا بر گزارش‌های مستند سازمان ملل متحد، عربستان سعودی در دستکم ۱۹ حمله مستقیم به مدارس در یمن نقش داشته است.

در بخشی از این نامه آمده: «به اعتقاد ما، رویکرد مستندمحور برای اطمینان از اینکه اعتبار این ساز و کار حفظ می‌شود، ضروری بوده و در ممانعت از هرگونه سیاسی شدن این فهرست، نقش محوری دارد.»

گوترش پارسال در اقدامی که با انتقادهای فراوانی روبرو شد، از درج عربستان سعودی در این فهرست خودداری کرد.

پیش از او هم، «بان کی مون» دبیر کل وقت سازمان ملل متحد نیز تحت فشار ریاض و از بیم قطع کمک‌های مالی عربستان به سازمان ملل، از قرار دادن نام این کشور در این فهرست اجتناب کرد.

دیدبان حقوق بشر در این مورد نوشته است: «در سال‌های اخیر، شاهد برخورد سهل‌گیرانه با برخی طرف‌ها و حذف تعجب‌آور نام آن‌ها از لیست ناقضان حقوق کودکان در جنگ بوده‌ایم.

در صورتی که نام عربستان سعودی در فهرست ناقضان حقوق کودکان در جنگ قرار گیرد، ریاض باید مجموعه‌ای از اقدامات اصلاحی را در رفتار خود در درگیری‌های نظامی به اجرا بگذارد. از همین رو، لابی‌های عربستان سعودی تاکنون سازمان ملل را تحت فشار قرار داده‌اند تا نام آن‌ها در این فهرست قرار نگیرد.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input