یونیسف: روزی ۹ کودک در افغانستان قربانی می‌شوند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی تازه گفته است در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ به طور میانگین روزی ۹ کودک در افغانستان جان باخته و یا معلول شده‌اند.

به گزارش شیعه ویوز، یونیسف اعلام کرده که این رقم نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این گزارش که با عنوان «حفاظت کودکان در مرگبارترین منطقه جنگی جهان» منتشر شد، آمده که جنگ چهل سال اخیر در افغانستان تاثیرات مرگباری بر کودکان داشته است.

یونیسف، از طرفین درگیر جنگ در افغانستان خواسته از کودکان محافظت کنند و هدف قرار دادن مدارس و مراکز درمانی را پایان دهند.

افزایش حملات انتحاری توسط سنی های تندرو و درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای دولتی و آنها،  از دلایل اصلی این افزایش خوانده شده است.

«هنریتا فور» رئیس اجرایی یونیسف، سال ۲۰۱۹ را برای کودکان افغانستان «بسیار مرگبار» خوانده و گفته است باید کارهای بیشتری برای آنها انجام شود.

بر اساس گزارش یونیسف، بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ در افغانستان حدود ۶۵۰۰ کودک جان خود را از دست داده و حدود ۱۵۰۰۰ کودک مجروح شده‌اند.

جنگ بر روی کودکان افزون بر خطرات جانی، اثرات منفی روحی نیز داشته است.

در نظرسنجی موسسه حمایت از کودکان که حدود یک ماه پیش منتشر شده، آمده بود که دو سوم کودکان افغانستان به دلیل امکان انفجار، آدم‌ربایی و درگیری‌های مسلحانه از رفتن به بیرون از خانه می‌ترسند.

این نهاد گفته بود که کودکان این کشور با بحران روحی رو به رو هستند و به خدمات حمایتی برای مقابله با آن دسترسی ندارند.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input